fbpx
Zakupiłem nieruchomość za gotówkę. Czy mogę teraz odzyskać pieniądze i zamienić na kredyt hipoteczny?
Kupiłem za gotówkę, ale zmieniłem zdanie i wolę na kredyt. Czy mogę już po fakcie zakupu odzyskać włożone pieniądze?

Czy mogę odzyskać pieniądze z zakupu nieruchomości za gotówkę i zamienić na kredyt hipoteczny?

Na wstępie zaznaczmy dwie formy finansowania, które są dostępne z użyciem nieruchomości:

  • kredyt hipoteczny na zakup prawa właśności do nieruchomości
  • pożyczka hipoteczna – środki na cel dowolny, z zabezpieczeniem na wartości nieruchomości.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. kredytem celowym – bank wie, na jaki cel będą przeznaczone środki, a z uwagi na to, że będzie to zakup nieruchomości, której wartość ma tendencję do utrzymania lub wzrostu w czasie, będzie to podstawa do zaoferowania korzystniejszych parametrów kredytowych.

W przypadku pożyczki hipotecznej – nieruchomość nie stanowi przedmiotu zakupu, a występuje jedynie jako prawne zabezpieczenie dla udostępnionych środków. Jest to więc swoisty kredyt gotówkowy na korzystniejszych warunkach niż zwykła pożyczka gotówkowa, z uwagi na dodatkowe zabezpieczenie na nieruchomości. Nie zmienia to jednak faktu, że bank nie wie, jakie jest przeznaczenie środków (cel dowolony), stąd warunki będą trochę gorsze (zazwyczaj 1-3% gorsze niż kredyt hipoteczny), a sam okres udzielenia kredytu może ulec skróceniu (np. 15 lat zamiast maksymalnych 30 lat w ofercie kredytów hipotecznych).

Jasne i klarowne jest, że jeżeli chcemy nabyć nieruchomość, warto skorzystać z kredytu hipotecznego. Pożyczka hipoteczna jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli za cenę wyższego oprocentowania chcemy mieć komfort wydania pozyskanej sumy na cel dowolny.

Środki pod zabezpieczenie hipoteczne

I tutaj pojawia się nasz problem z nagłówka – co w sytuacji, gdy już zakupiłem nieruchomość, poświęciłem na to dużą część swoich oszczędności, ale po czasie dochodzę do wniosku, że wolałbym odzyskać dostęp do środków i spłacać comiesięczną ratę kredytową?

Jeżeli tylko zdolność kredytowa pozwoli (a sama nieruchomość nie budzi szczególnych wątpliwości) – pożyczkę hipoteczną otrzymasz bez problemu. W dowolnym momencie już po zakupie nieruchomości.

Co jednak w sytuacji, kiedy chciałbyś zgłosić się po preferencyjne warunki i skorzystać z kredytu hipotecznego? Sytuacja nieco się komplikuje, ale nie jest to niemożliwe 🙂

Refinansowanie kosztów na zakup nieruchomości

Już na starcie warto zawrzeć jedną, kluczową informację – taka możliwość występuje maksymalnie w okresie 12 miesięcy od podpisania aktu zakupu-sprzedaży nieruchomości. Po tym czasie jedyną możliwością będzie pożyczka hipoteczna (odstępstwem jest ewentualne wnioskowanie o kwotę na podwyższenie wartości nieruchomości – w formie remontu lub wykończenia, które będą opierały się na kosztorysie bankowym).

Sama możliwość refinansowania już poniesionych kosztów na zakup nieruchomości występuje w kilku bankach, a same wymagania instytucji są do siebie podobne.

Na co dobrze będzie zwrócić uwagę?

  • musisz posiadać zdolność na wnioskowany kredyt hipoteczny
  • maksymalną kwotą, którą będziesz mógł odzyskać, będzie (w zależności od banku) od 80 do 90% wartości zakupionej nieruchomości. Nie jest możliwe odzyskanie 100%.
  • lepiej, jeżeli wszystkie przekazania pieniędzy odbywały się formą elektroniczną – tj. przelewem bankowym.
  • po samym akcie notarialnym oryginalnego zakupu, składane są wnioski do sądu (precyzyjnie do wydziału ksiąg wieczystych), gdzie w zależności od lokalizacji, tempo rozatrywania wniosków diametralnie się różni. Przydatne jest, aby w księdze wieczystej, w dziale II, było wpisane Twoje imię i nazwisko – tj. własność została już przeprowadzona na Ciebie. Nie jest to bezwzględnie konieczne, jednak z doświadczenia – ułatwia dokumentację i procedurę kredytową.

Procedura kredytowa

Sama procedura kredytowa tylko nieznacznie różni się od standardowego wnioskowania o kredyt. Jedyne dokumenty, które będziemy musieli skompletować to:

  • operat szacunkowy wyceniający wartość nieruchomości. W zależności od banków – może być to operat przygotowany przez wskazanego do tego rzeczoznawcę lub taki rzeczoznawca może być wskazany przez bank.
  • dokument aktu notarialnego nabycia nieruchomości
  • potwierdzenia przelewów za transakcję nieruchomości
  • odpis lub eKW księgi wieczystej refinansowanej nieruchomości.

 

Z uwagi na to, że nieruchomość została już wcześniej zakupiona, to po zakończonym wnioskowaniu i po wydaniu decyzji pozytywnej do kredytu, nie będziesz musiał po raz kolejny podpisywać aktu notarialnego. Dokumentem finalizującym będzie wniosek do sądu o wpis banku finansującego do IV działu księgi wieczystej.

Bezpłatna konsultacja

Skonsultuj swoje plany kredytowe i upewnij się, że podejmujesz dobrą decyzję. Wejdź na stronę formularza zgłoszeniowego i wykorzystaj swoją szansę.

Koncepcja

Porozmawiajmy o różnych możliwościach

Kalkulacje

Precyzyjne obliczenia elementów składowych

Realizacja

Wsparcie na każdym etapie procesu

Monitoring

Nawigowanie ewentualnych zmian w czasie

Zapytaj autora

  •  nie pobieramy opłaty
  •  nie spamujemy
  •  nie sprzedajemy danych

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

Dziękujemy!

13 + 3 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

7 + 4 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

11 + 4 =

Kredyt hipoteczny – czy mogę wnieść mieszkanie jako wkład własny pod zakup kolejnego?

Czy istnieje możliwość, aby zaproponować bankowi posiadaną nieruchomość w ramach wkładu własnego pod zakup kolejnej nieruchomości?

Czy wchodzimy w techniczną recesję?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej

WIBOR – czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?