fbpx
Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej
WIBOR - czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

WIBOR- czym tak naprawdę jest? Czego możemy się spodziewać?

WIBOR 3M- 4.43%(+0.96%)
WIBOR 6M- 4.79% (+ 0.91%)

To aktualne na dzień opracowywania artykułu wysokości WIBOR. Wzrost około 1 p.p w miesiąc (w nawiasie) to dość rzadka sytuacja na rynku polskim, jednak ostatnie miesiące przyzwyczajają kredytobiorców do spontanicznych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Co jednak rzeczywiście się kryje pod tymi podwyżkami? Realne niebezpieczeństwo dla kredytobiorców. Zmienia się nie tylko rata, ale bardzo szybko także końcowe odsetki i ilość spłacanego kapitału. Płacimy więcej za mniej, nasze saldo jest spłacane nawet trzykrotnie wolniej. Podwyżki stóp procentowych zazwyczaj mają charakter stopniowy. Tym bardziej aktualne tempo zmian może niepokoić. Aby lepiej zrozumieć te zagadnienia zacznijmy od tego czym jest WIBOR?

Na tym wskaźniku oparty jest koszt kredytu w polskim systemie międzybankowym. Jego wartość aktualizowana jest codziennie i oprócz bazowej stopy procentowej na aktualną wycenę wpływają także predykcję na przyszłość, przewidywania co do zmienności stóp procentowych. Jest tak dlatego, że dla kredytobiorcy WIBOR nie aktualizuję się codziennie. Stąd wartości 3M i 6M(1M dla leasingów) które wskazują w jakich odstępach czasu rata jest aktualizowana. Wskaźnik ten powstał, aby regulować pożyczki między bankami komercyjnymi, na wzór zachodnich systemów.

Czemu WIBOR jest zły i czemu wymieniono go za granicą? Problemem jest brak transparentności w wycenianiu wskaźnika. Do tego często wartości są zawyżone w stosunku do aktualnego kosztu pozyskania pieniędzy. Bank który powinien zarabiać tylko na marży i prowizji zarabia także na spekulacjach wskaźnikiem. Kolejny aspekt związany bezpośrednio z kredytem po stronie konsumenta. Zdecydowanie zbyt duża ilość kredytów w Polsce to oprocentowanie zmienne. Na niżej załączonych zdjęciach są trzy symulację. WIBOR z czerwca 2020, 22 marca 2022 i poziom który wydaję się być w zasięgu czyli 8%. W pierwszym przypadku płacimy w pierwszej racie około 50% kapitału. Podwyżki oznaczają spadek tej wartości do 13% i 5%!! Tak, to nie pomyłka kalkulatora ani banku. Mimo ogromnego obciążenia ratą kredytobiorcy będą pracować tylko na kieszenie korporacji.

Na grafice widzimy jak wzrasta koszt kredytu. O ile zobowiązanie przy zerowych stopach procentowych jest bardzo atrakcyjne, może stanowić łatwy start inwestycyjny czy biznesowy. Podwyżki sprawiają jednak, że sytuacja się diametralnie zmienia. Przecież to ten sam kredyt, Ci sami kredytobiorcy. Właśnie dlatego w finansach osobistych musimy brać pod uwagę każdy scenariusz.

Jak można temu zaradzić? Obserwować zmiany w kontekście zlikwidowania WIBORu. Przenieść kredyt na stałe oprocentowanie jeśli to tylko możliwe. Kontrolować możliwość refinansowania kredytu w różnych momentach. Na przykład gdy marże banków spadną poniżej 1.5%. O tym wszystkim będę was informował w kolejnych wpisach, a także pomagał indywidualnie.

Zmiana WIBOR, zmiana odsetek

Bezpłatna konsultacja

Skonsultuj swoje plany kredytowe i upewnij się, że podejmujesz dobrą decyzję. Wejdź na stronę formularza zgłoszeniowego i wykorzystaj swoją szansę.

Koncepcja

Porozmawiajmy o różnych możliwościach

Kalkulacje

Precyzyjne obliczenia elementów składowych

Realizacja

Wsparcie na każdym etapie procesu

Monitoring

Nawigowanie ewentualnych zmian w czasie

Zapytaj autora

  •  nie pobieramy opłaty
  •  nie spamujemy
  •  nie sprzedajemy danych

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

Dziękujemy!

11 + 2 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

6 + 13 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

10 + 12 =

Czy wchodzimy w techniczną recesję?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?


Kredyt – większy wkład własny, czy środki na wykończenie?

Jak zaaranżować elementy kredytu, aby w naszym indywidualnym przypadku przyniosły nam maksymalną korzyść przy najmniejszym możliwym ryzyku?

Sytuacja Evergrande, a Twój kredyt hipoteczny

Czego możemy się nauczyć z historii giganta deweloperskiego – Evergrande? Jakie analogie możemy zaobserwować w odniesieniu do klasycznego kredytobiorcy?