fbpx
Czy wchodzimy w techniczną recesję?
Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

WIBOR- czym tak naprawdę jest? Czego możemy się spodziewać?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu, która daje perspektywę na zyski na rynku długu. Bardzo popularnym poprzez obligację, a szczególnie fundusze, które się w nich specjalizują. Stanowią one duży udział w PPK czy IKZE, a także są instrumentami o najniższym ryzyku inwestycyjnym. Zyski za ostatnie tygodnie to nawet 5-7%.

Dwa fundamentalne pytania to w co inwestować i jak inwestować? To pierwsze powinno wynikać z waszej wiedzy, potrzeb i planów finansowych. Dziś skupię się na tym drugim aspekcie i powiem wam jak zaoszczędzić nawet kilka procent na opłatach funduszowych.

Opłata manipulacyjna to koszt nabycia. Wynosi od 0 do 4% od transakcji. Kilka ruchów w ciągu roku, aby dostosować portfel oznacza powielenie tego kosztu. Drugi składnik to opłata stała za zarządzanie. Od 0.5% do 5%. Ostatnio koszt ten spadł w wyniku interwencji KNF i oscyluję w granicach 2%. Wartość ta może być różnicowana poprzez kategorie jednostek funduszy wyrażane w skali A-J. Obie te opłaty można obniżyć lub zlikwidować całkowicie. W jaki sposób?

Odpowiedzią są fundusze parasolowe. Instytucja wybiera za nas określoną grupę funduszy i transakcje w jej obrębie nie zawierają opłaty manipulacyjnej. Dodatkowo tylko w takich rozwiązaniach mamy dostęp do jednostek klasy G/H/J- zdecydowanie tańsze pod kątem zarządzania. Przykład PKO Surowców. Kategoria A 2% za zarządzanie, kategoria G 0.8%. Te drugie tylko do nabycia poprzez produkt.

95% rozwiązań tego typu po prostu się nie opłaca poprzez archaiczną konstrukcję i koszty dodatkowe poupychane jako różne prowizje. Są jednak perełki, które warto wykorzystać pod inwestycje jednorazowe lub wykorzystanie IKE/IKZE pod emeryturę. Pożądane cechy takich rozwiązań to:

1) Łączne opłaty dodatkowe niższe niż zysk wynikający z optymalizacji kosztu zarządzania/manipulacyjnego.
2) Ekspozycja na fundusze zagraniczne lepiej zarządzające aktywami. Firmy światowej czołówki z USA, CHF czy Niemiec.
3) Możliwość inwestycji swobodnej poprzez nielimitowane konto dodatkowe.

Najpewniejszym zyskiem jest ograniczenie kosztów. Na przykładzie zbierania kapitału emerytalnego w wysokości 1 mln zł. 1 punkt procentowy różnicy w zyskach, 4% vs 5% oznacza przy oszczędności 1300 zł miesięcznie oznacza odpowiednio 0.9 mln oraz 1.087 mln zł. Różnica? 187 tysięcy złotych dzięki optymalizacji planu emerytalnego na samym początku.

Wielu z was traktuje priorytetowo spłatę kredytu bo stał się drogi. Warto jednak policzyć także ile nas kosztuję odkładanie zabezpieczenia emerytalnego na później, czy zbieranie kapitału na przyszłość dzieci.

Zmiana WIBOR, zmiana odsetek

Bezpłatna konsultacja

Skonsultuj swoje plany kredytowe i upewnij się, że podejmujesz dobrą decyzję. Wejdź na stronę formularza zgłoszeniowego i wykorzystaj swoją szansę.

Koncepcja

Porozmawiajmy o różnych możliwościach

Kalkulacje

Precyzyjne obliczenia elementów składowych

Realizacja

Wsparcie na każdym etapie procesu

Monitoring

Nawigowanie ewentualnych zmian w czasie

Zapytaj autora

  •  nie pobieramy opłaty
  •  nie spamujemy
  •  nie sprzedajemy danych

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

Dziękujemy!

10 + 7 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

15 + 13 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

14 + 8 =

Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej

WIBOR – czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?


Kredyt – większy wkład własny, czy środki na wykończenie?

Jak zaaranżować elementy kredytu, aby w naszym indywidualnym przypadku przyniosły nam maksymalną korzyść przy najmniejszym możliwym ryzyku?

Sytuacja Evergrande, a Twój kredyt hipoteczny

Czego możemy się nauczyć z historii giganta deweloperskiego – Evergrande? Jakie analogie możemy zaobserwować w odniesieniu do klasycznego kredytobiorcy?