fbpx
Nowy Ład – Poradnik podatkowy dla przedsiębiorców – maj 2021
Nie milkną echa ogłoszonego w sobotę Nowego Ładu. Niestety po raz kolejny najmocniej dostanie się przedsiębiorcom. Dla kogo zmiany będą najbardziej dotkliwe? Jak nie stać się ofiarą nowych zmian podatkowych? W tym wpisie poruszamy kilka praktycznych aspektów prowadzenia działalności w nowych czasach.

Nowy Ład – Poradnik podatkowy dla przedsiębiorców

Nie milkną echa ogłoszonego w sobotę Nowego Ładu. Najbardziej dotknięci wyższym opodatkowaniem będą przedsiębiorcy zarabiający powyżej 10000 zł netto. Wyższe podatki najczęściej jednak wpływają na ogół społeczeństwa w postaci inflacji cen usług. Najbogatsi znajdują sposoby na optymalizacje kosztów prowadzenia swojej firmy. Jestem osobą która pomaga właśnie w tego typu kwestiach. W tym wpisie poruszę kilka praktycznych aspektów prowadzenia działalności w nowych czasach.

O optymalizacji podatkowej, audycie kosztów w naszej firmie czy sensie przejścia z umowy o pracę na DG, następnie z DG na spółkę z o.o. pisałem regularnie od jakiegoś czasu. Państwo stopniowo utrudnia życie przedsiębiorcom. Najpierw podwójnie opodatkowując spółki komandytowe, teraz wprowadzając proporcjonalne do dochodu składki ZUS. System nadal pozwala na wiele działań prowadzących do obniżenia łącznych obciążeń. Polegających na alternatywnych formach rozliczania, tworzeniu kosztów inwestycyjnych(nieruchomości, giełda) które generują dla firmy zyski, indywidualnej formie rozliczania takiej jak IP Box czy stworzeniu spółki która płaci 9% CITu i pozwala wypłacać wynagrodzenie bez podatku. Oczywiście kwestie finansowe waszej firmy wiążą się z waszymi finansami osobistymi i stosunkiem do ryzyka. Im szerzej zakrojone działania tym więcej formalności i decyzji do podjęcia. Niektórym zależy na większej swobodzie, innym na zmaksymalizowaniu zysków pochodzących z ich pracy.

Wszystko zależy od sytuacji w której aktualnie się znajdujemy. Jesteś nadal na umowie o pracę?Jeśli zarabiasz poniżej 7000-9000 zł brutto to nienajlepszy moment na szukanie alternatyw. Tym bardziej jeśli na przykład jesteś zwolniony z podatku do 26 roku życia. Dzięki podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120000 zł oraz podwyższeniu kwoty wolnej od podatku UoP staję się bardziej atrakcyjny. Jeśli jednak Twoje zarobki mają tendencje do wzrośnięcia w najbliższym czasie, masz możliwość wykorzystania ulgi ZUS i nie boisz się założenia firmy pora na założenie działalności.

Prowadzisz działalność gospodarczą?

Największa zmiana w obciążeniach podatkowych pojawia się powyżej 20000 zł netto. Prowadząc firmę masz wpływ na wysokość podatku dochodowego generując koszty. Powinny dotyczyć inwestycji, a nie konsumpcji. Na przykład korzystając z możliwości przyśpieszonej amortyzacji nieruchomości oraz możliwości wliczenia odsetek kredytu. Poprzez inwestycje kapitałowe które zabezpieczą przyszłość finansową Twojej firmy( składka inwestycyjna w wysokości na przykład 2000-3000 zł może być Twoim kosztem). Kilka takich działań skutecznie zabezpieczy Twoją przyszłość finansową i wygeneruje dodatkowe 6000-8000 zł kosztów miesięcznie, a inwestycje same w sobie powinny przynieść Ci zyski. Będąc programistą możesz ubiegać się o rozliczanie na zasadach IP Box. W koszty możesz wrzucić także zakupiony wcześniej sprzęt czy 30% wartości lokalu/wynajmu w którym mieszkasz. Warto odpiąć także składkę chorobową od ZUSu. Zwolni to dodatkowe 80 zł/msc które na pewno można lepiej wykorzystać.

Prowadzisz spółkę lub Twoje dochody na działalności przekraczają 20000 zł netto?

Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nowe obciążenie w postaci wyższego ZUSu nie będzie Cię dotyczyć. Brak ZUSu oraz 9% CITu(także z możliwością odliczenia kosztów) to największe korzyści. Minusem jest pełna księgowość i wyższe koszty. Należy też posiadać wiedzę biznesową aby dobrze interpretować przepisy prawne. Wynagrodzenie ze spółki można wypłacać bez bolesnego opodatkowania, najlepiej stosując kilka działań równolegle. Temat rzeka więc nie będę go tutaj poruszał. Potrzebujesz drugą zaufaną osobę aby ustanowić ją co najmniej 10 procentowym wspólnikiem. Jest to szczególnie korzystna forma prowadzenia biznesu gdy Twoja partnerka/ partner także prowadzi firmę lub planuje jej założenie. Warto wspomnieć także, że nie każda firma w układzie B2B zaakceptuje spółkę jako kontrahenta.

Kolejne kroki

Problem Nowego Ładu dotyka również Ciebie i Twojego biznesu?

Zmiany podatkowe to dla nas okres wzmożonej pracy. Staramy się jednak konsultować tematy na bieżąco – zarówno na spotkaniach zdalnych jak i w kancelarii w Krakowie. Wypełnij formularz poniżej, aby ustalić dogodny termin rozmowy.

Zapytaj autora

  •  nie pobieramy opłaty
  •  nie spamujemy
  •  nie sprzedajemy danych

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

Dziękujemy!

15 + 14 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

4 + 10 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

11 + 6 =

Czy wchodzimy w techniczną recesję?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej

WIBOR – czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?


Kredyt – większy wkład własny, czy środki na wykończenie?

Jak zaaranżować elementy kredytu, aby w naszym indywidualnym przypadku przyniosły nam maksymalną korzyść przy najmniejszym możliwym ryzyku?