fbpx

Aranżacja kredytu. Mądrzej.

Refinansowanie
kredytu

Kredyty hipoteczne to w większości przypadków zobowiązania na kilkanaście, jeśli nie na kilkadziesiąt lat. W tym okresie rynek finansowy zmienia się diametralnie, a wraz z nim oferty kredytów hipotecznych. Zdarza się, że wkrótce po zaciągnięciu zobowiązania, odkrywasz zdecydowanie lepsze oferty. Co wtedy robić? Warto rozważyć kredyt refinansowy.

Jak to zrobić?

Kredyt refinansowy to nic innego jak rozwiązanie, umożliwiające przeniesienia już posiadanego zobowiązania (najczęściej jest to kredyt hipoteczny, aczkolwiek zdarzają się również kredyty obrotowe i gotówkowe) z jednego banku do drugiego. Podstawą do takiego działania jest poprawa sytuacji (o tym poniżej), która wpływa na obopólna korzyść – nasza i potencjalnie naszego nowego banku hipotecznego.

Z tego rozwiązania warto skorzystać, gdy natrafisz na korzystniejszą ofertę kredytową, a do spłaty pozostało Ci jeszcze sporo czasu. Jak to przebiega w praktyce? Przenosisz kredyt do wybranego banku, który spłaca Twoje należności w starym banku, z którym miałeś podpisaną umowę. Zadłużenie w starym banku zostaje zatem całkowicie zamknięte, a nowy kredyt otrzymujesz na preferencyjnych warunkach.

Czy w moim przypadku jest to możliwe?

(analiza warunków, które mogą wpłynąć na zwiększenie możliwości do refinansowania kredytu).

W trakcie zawierania kredytu

Zarobki: 100%
Wartość nieruchomości: 100%
Wartość działki: 100%
Saldo kredytu: 100%
Inne zobowiązania: kredyt gotówkowy
Oferta oprocentowania: 3%

W momencie refinansowania

Zarobki: 110%
Wartość nieruchomości: 115%
Wartość działki: 110%
Saldo kredytu: 90%
Inne zobowiązania: brak
Oferta oprocentowania: 2,6%

Warto pamiętać! Istotnym czynnikiem, który może mieć znaczenie przy refinansowaniu kredytu jest terminowa spłata aktualnych zobowiązań (w tym zwłaszcza – aktualnego kredytu, który chcemy zamienić). Wpływa to bezpośrednio na Twój scoring, który ponownie będzie przeliczony w momencie wizyty w banku.

Nie masz spóźnień w spłacie rat? Świetnie! W takiej sytuacji jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że (jeżeli tylko lepsza oferta jest dostępna na rynku) inny bank komercyjny wyrazi zgodę i chęć na spłatę naszego zobowiązania w innym banku i wystawienia kredytu na nowych, korzystniejszych warunkach.

Co możemy zyskać?

  • niższe oprocentowanie kredytu
  • możliwość rezygnacji z bankowego ubezpieczenia kredytu (drogie, nieefektywne)
  • wypłatę kredytu bez prowizji
  • podjęcie dodatkowej kwoty np. na remont w ramach nowego kredytu

 

W jaki sposób jest to możliwe?

bank – wystawiając kredyt hipoteczny – oczekuje systematycznej i stabilnej spłaty zobowiązania. Aby upewnić się i jednocześnie „ubezpieczyć” na wypadek niemożliwości spłaty kredytu lub poważnych spóźnień w bieżących płatnościach przez kredytobiorcę, bank wymaga wkładu własnego jako dodatkowej wartości zabezpieczenia w razie konieczności przeprowadzenia procesu sprzedaży nieruchomości.

Pytanie: Czy opłaca się czekać na lepsze warunki kredytowe lub na lepszą zdolność kredytową?

Jeżeli aktualnie warunki (lub nasza zdolność) diametralnie odbiega od standardów – tj. marże kredytów są krytycznie wysokie, a nasze zarobki niskie (np. niedawna zmiana pracy), istnieje realna szansa, że podjęcie kredytu w chwili obecnej nie miałoby sensu.

W ogromnej większości przypadków – warto podjąć tą decyzję wcześniej niż później. Koszt wynajmu mieszkania, doskwierająca inflacja – ostatecznie wpływają na dość dużą motywację do tego, aby mieszkanie/dom zakupić jak najwcześniej.

Aspekt bezpieczeństwa

(lub inaczej – dostępu do środków w sytuacji awaryjnej)

Aspekt zyskowności

(lub inaczej – oszczędności na odsetkach)

Koncepcja

Porozmawiajmy o różnych możliwościach

Kalkulacje

Precyzyjne obliczenia elementów składowych

Rozwiązania

Przygotowanie rozwiązań pod ustalony plan działania

Organizacja

Nawigowanie inwestycji w czasie trwania

Jaki jest koszt konsultacji?

Usługa doradztwa w zakresie posiadanych umów, organizacji finansów bieżących jak i opracowania indywidualnego planu finansowego, jest bezpłatna dla czytelników tej strony.

Skorzystaj z formularza poniżej, aby zarezerwować termin.

Warto rozmawiać

Kontakt

Korzystając z formularza zgłoszeniowego, akceptujesz zapisy Polityki Prywatności tej witryny.

5 + 8 =

...lub spotkajmy się!

Online

przez Zoom / Skype / Meet

Kraków

Rynek Główny 39/5

Warszawa

Łucka 18/27

Rzeszów

Morgowa 92/2

Wszelkie materiały i opracowania graficzne są własnością intelektualną autora strony. Kopiowanie, modyfikowanie i udostępnianie bez pisemnego zezwolenia autora jest niedozwolone.