fbpx

Budowanie

oszczędności

Finansowa niezależność. Krok bliżej.

Na samym starcie warto wspomnieć o tym, że gdyby oszczędności samoistnie mnożyły się jak na obrazku w tle, to brak pieniędzy nie stanowiłby jednego z głównych powodów rozczarowań społecznych. Niestety oszczędności są jak rośliny – trzeba o nie dbać na bieżąco. Jak mądrzej zarządzać pieniędzmi?

W tematyce na blogu

Co warto wiedzieć o PPK w 2021 roku?

Co warto wiedzieć o PPK w 2021 roku?

Temat PPK to już od kilku lat gorący temat wśród pracodawców i pracowników. Dla pierwszych – to dodatkowe wydatki na koszty pracownicze, dla drugich – ciężki do zrozumienia kolejny pomysł emerytalny, który niejako zastępuje rozkładane OFE. Jak te zmiany wpłyną na Twoją emeryturę?

Warto wiedzieć

Zrozumieć zjawisko inflacji

Oficjalnie najwyższa w Europie

Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski powoduje, że … wartość pieniędzy maleje w czasie. Aby zadbać o podstawę finansów osobistych, jaką jest poduszka finansowa oraz oszczędności, niezbędna jest świadomość różnicy pomiędzy wartością nominalną, a wartością nabywczą pieniądza.

Oszczędzanie/odkładanie miesięczne na nieoprocentowanych instrumentach (tj. rachunek bankowy, konto oszczędnościowe czy nawet lokaty) powoduje, że z czasem możemy za nie zakupić mniej towarów. W uproszczeniu więc – nieumiejętnie oszczędzając, tracimy pieniądze! Z dnia na dzień nie ciężko zauważyć różnicę w wartości. Na przestrzeni lat może to stanowić o osiągniętym komforcie (lub dyskomforcie) życia.

Jaka powinna być stopa zwrotu, aby ochronić wartość środków przed inflacją?

Oficjalna inflacja (tzw. CPI – consumer price index, czyli wartości najczęściej kupowanych towarów konsumenckich) jest zmienna w czasie. To dość ogólny wskaźnik i warto go postrzegać jako minimum – wartość nominalną naszych środków powinniśmy zwiększać o co najmniej taki procent, aby mówić o efektywnym zapobieganiu inflacji. Z jakimi wartościami inflacji mieliśmy do czynienia w ostatnich latach?

Bilans strat lokat bankowych w 2021 roku - Finanse dla świadomych
Wzrost kosztów w czasie 2021 - Finanse dla świadomych

Marginalna stopa zwrotu z lokat – jak oszczędzać, w co inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od indywidualnej sytuacji. Na wstępie warto odróżnić powiększanie oszczędności od inwestowania. Głównym celem oszczędności jest ich dostępność oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Zadaniem inwestycji z kolei jest generowanie zysku, które nieodzownie łączy się z ryzykiem. Jak zadbać o odpowiedni balans?

Oszczędzanie. Świadomiej.

Krok 1. Podział budżetu

Poduszka finansowa

Rozsądnie jest zacząć od zbudowania odpowiednio dużej tzw. poduszki finansowej. Te środki powinny być wysoko płynne (łatwy dostęp i możliwość skorzystania w razie pojawienia się pilnej potrzeby). Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy określaniu wielkości poduszki finansowej?

  • miesięczne wydatki (czynsz, jedzenie, transport)
  • koszty zobowiązań w cyklu miesięcznym (raty kredytowe, leasingowe, alimenty)
  • ewentualne zmiany w zatrudnieniu (np. ile czasu zajęłoby nam znalezienie nowej pracy)

 

Pokrycie ryzyka – ubezpieczenia

Mądrym krokiem jest również uwzględnienie możliwego ryzyka związanego z wypadkami, chorobami, jak również z ewentualną śmiercią (w przypadku posiadania osób zależnych). Zgromadzenie odpowiednich sum, aby pokryć koszty rehabilitacji znacznych uszczerbków wypadkowych lub leczenia poważniejszej choroby (np. nowotworów) jest czasochłonne, a przechowywanie takich sum np. na koncie bankowym z reguły jest rozwiązaniem wysoce nieefektywnym z ekonomicznego punktu widzenia. Takie ryzyko warto „odsprzedać” towarzystwu ubezpieczeniowemu za miesięczną składkę, która będzie stanowiła niewielką frakcję potrzebnej sumy.

Najbliższe planowane wydatki

Planujesz remont kuchni? Zakup nowego samochodu? Te i inne większe wydatki (przeważnie dobra konsumpcyjne) powinny stanowić odrębną część w gromadzonych oszczędnościach i nie zalecam, aby były finansowane ze środków potrzebnych do bieżącego bezpieczeństwa.

Długofalowe oszczędności – przyszłe wydatki i inwestycje

Ostatnim etapem jest uwzględnienie przyszłych wydatków – np. zagwarantowanie edukacji dzieci, wcześniejsza spłata długoletnich zobowiązań, budowa domu czy emerytura. Ze względu na dłuższy horyzont, szczególnie warto tutaj pozwolić pieniądzom wykorzystać tzw. procent składany i wypracować dodatkowy zysk.

Krok 2. Pozwól pieniądzom pracować

Wszelkie statystyki pokazują, że jesteśmy konserwatywnym narodem w kwestii rozwiązań finansowych. Ogromna większość społeczeństwa przechowuje swoje oszczędności w gotówce lub na rozwiązaniach bankowych. Już wiesz, że takie działanie gwarantuje Ci stratę wartości pieniędzy w czasie. Jakie mamy alternatywy?

Wykorzystaj pełne spektrum możliwości

Już na samych rynkach kapitałowych mamy możliwość skorzystania z instrumentów o różnej skali bezpieczeństwa/ryzyka. Znajdziemy tu rozwiązania zarówno dla osób preferujących spokojne / pasywne inwestycje, jak również osób chcących dynamicznie zarządzać swoimi aktywami. 

Określ cel

Na rynku finansowym dostępne jest sporo rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo Twojej inwestycji dzięki większemu doprecyzowaniu celu gromadzenia środków. Jednym z przykładów mogą być ulgi podatkowe, gdy nasze oszczędności planujemy gromadzić na cel emerytalny.

Dywersyfikacja jako element bezpieczeństwa

Istotnym aspektem jest również uniezależnienie środków od jednego sektora gospodarki (np. bankowości). O czym możemy porozmawiać i w jakich tematach dodatkowo możemy poszerzyć spektrum możliwości Twoich inwestycji?

Fundusze inwestycyjne

Ponad 200 funduszy do wyboru

Nieruchomości i grunty

Zakup lub partycypacja w inwestycji

Energia odnawialna

M.in. rozwiązania fotowoltaiczne

Inwestycje alternatywne

m.in. bitcoins, kruszce, wartościowe przedmioty

Fundusze inwestycyjne

Ponad 130 funduszy kapitałowych do wyboru

Nieruchomości i grunty

Zakup lub partycypacja w inwestycjach

Inwestycje alternatywne

m.in. bitcoins, kruszce, fotowoltaika

Skonsultuj się

Odpowiednie zarządzanie gromadzonymi środkami jest punktem wyjściowym do długofalowego bezpieczeństwa i zwiększania komfortu życia. Wsparcie w podejmowaniu trafniejszych decyzji jest misją tego bloga. Oto, jak możemy Ci pomóc:

Analiza

W jaki sposób zarządzasz pieniędzmi do tej pory

Oczekiwania

Jaki cel chciałbyś osiągnąć 

Możliwości

Sprawdzimy dostępne alternatywny

Rozwiązania

Otrzymasz od nas wskazówki, jak oszczędzać mądrzej.

Analiza bieżących rozwiązań

W jaki sposób zarządzasz pieniędzmi do tej pory

Oczekiwania

Jaki cel chciałbyś osiągnąć 

Pomysły i rozwiązania

Możliwości dobrane do Twoich potrzeb

Skorzystaj z szansy!

Porada w tematyce organizacji finansów osobistych jak również inwestowania nadwyżek budżetowych jest bezpłatna dla czytelników tej strony. Możliwe konsultacje w formie spotkania na żywo lub na wideokomunikatorze.

Skorzystaj z informacji kontaktowych poniżej, aby porozmawiać.

Masz pytanie?

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

  •  nie sprzedajemy danych
  •  nie spamujemy
  •  100% bezpłatnie

Wszelkie materiały i opracowania graficzne są własnością intelektualną autora strony. Kopiowanie, modyfikowanie i udostępnianie bez pisemnego zezwolenia autora jest niedozwolone.