fbpx
Erozja oszczędności pracujących Polaków – co zrobić, aby ocalić swoje pieniądze w 2021/2022?
Walka z inflacją - pod takim znakiem dla pracujących Polaków (od najniższych stanowisk po stanowiska zarządcze) minie rok 2021. Ten artykuł to poradnik jak w paru krokach zrozumieć co będzie działo się z pieniędzmi w najbliższym czasie i przede wszystkim jak się przed tym ochronić.

Wstęp do tematu

Walka z inflacją – pod takim znakiem dla klasy średniej oraz wyższej minie rok 2021. Erozja oszczędności, coraz większa ilość kapitału na rynkach, zerowe oprocentowanie lokat. Ten artykuł to poradnik jak w paru krokach zrozumieć co będzie działo się z pieniądzem w najbliższym czasie i przede wszystkim jak się przed tym ochronić. Według oficjalnych, nieco zakłamanych wskaźników (inflacja CPI) jesteśmy “tylko” ~3% do tyłu. Nie odczuwamy tego podczas codziennych zakupów, ale ma to ogromny wpływ na nasze oszczędności i wydatki w przyszłości.

Oprocentowanie naszych depozytów bankowych sukcesywnie maleje i aktualnie po prostu go nie ma. Coraz więcej płacimy także za obsługę kont i płatności – Polacy w bankach mają prawie bilion złotych. Kwota ogromna, bo rzadko o jakichkolwiek bilionach w Polsce się rozmawia. Zakumulowaliśmy duże oszczędności, społeczeństwo sukcesywnie bogaciło się w najszybszym tempie przez ostatnie 5 lat, jednak wciąż daleko nam do przeciętnego Szwajcara czy Brytyjczyka, jeśli chodzi o poziom oszczędności. Przybywa nam oszczędności na lokatach, przybywa gotówki w obiegu, a także na funduszach inwestycyjnych. W samym grudniu było to 36 mld zł dodatniego salda. Pieniędzy w obiegu jest i będzie coraz więcej.

Ujemne zwroty z lokat 2021 - Finanse osobiste dla świadomych

Walka z inflacją

Słowem wstępu, a teraz konkrety. W tym artykule przedstawię konkretne rozwiązania, jeśli chodzi o rynek funduszy. Uchodzi on za najbardziej uniwersalny i zbilansowany sposób inwestowania. Niezależnie od celu czy stopnia wtajemniczenia w jakichkolwiek inwestycjach najważniejsza jest dywersyfikacja. Odpowiedni podział majątku na części, ustalony w oparciu o nasze cele, skłonność do ryzyka i przede wszystkim horyzont czasowy. W jaki sposób samemu oszacować stopień dywersyfikacji.

Z pomocą przychodzi stworzone przez nas narzędzie, które odpowie nam na pytanie: “Jakie przeciętny obywatel ma oczekiwania w stosunku do rynków finansowych?” Przede wszystkim możliwość przeniesienia wartości swojego kapitału w czasie. Istotne jest także precyzyjne określenie horyzontu czasowego, dokładne zdefiniowanie naszych celów finansowych na najbliższe lata oraz zbudowanie na tej podstawie portfela o odpowiedniej płynności – zaczynając od ulokowania kapitału rezerwowego w postaci poduszki finansowej (w sposób dający płynność oraz ochronę przed inflacją), poprzez cele krótkoterminowe, zabezpieczenie zobowiązań, np. hipotecznych, a kończąc na zabezpieczeniu naszej przyszłości emerytalnej czy bezpieczeństwa finansowego naszej rodziny.

Gdy już wiemy jakie proporcje w różnych klasach funduszy są dla nas odpowiednie pora na wybranie odpowiednich rozwiązań. W 2020 roku rentowność obligacji i papierów skarbowych spadła co paradoksalnie zwiększyło rentowność funduszy na nich opartych. Wynika to z posiadania w portfelu funduszy obligacji zakupionych wcześniej. Dzięki temu fundusze pieniężne zarobiły w tym roku około 3% netto, a najlepszy z funduszy obligacyjnych około 8%. 

Fundusze o najniższym stopniu ryzyka

 • Fundusz pieniężny cechuję się dużą płynnością, gdyż nie posiada opłat manipulacyjnych. Pozwala to traktować go jako alternatywę dla lokaty i ulokować na nim krótkoterminowe środki. Podstawą u każdego powinna być poduszka bezpieczeństwa. Brak opłat oraz niska zmienność sprawiają, że środki można wypłacić właściwie po kilku dniach.

 • Fundusz obligacji to perspektywa na wyższe stopy zwrotu. Wiąże się to jednak z mniejszą płynnością i kosztami manipulacyjnymi. 1% za wejście/wyjście oznacza, że realnie należy odczekać około 2/3 miesiące, aby wyciągnąć środki bez straty. Stanowi to odpowiednie miejsce do ulokowania środków które będziemy chcieli wykorzystać za rok lub dwa. Na przykład odkładając kapitał na wkład własny.

 

Stopy zwrotu za ten rok będą jednak niższe. Fundusze czerpią zyski z obrotu papierami dłużnymi. Zyski są zależne od różnicy w oprocentowaniu pomiędzy aktywami w portfelu a tymi emitowanymi obecnie. Różnica ta jest mniejsza niż w zeszłym roku więc zyski też będą niższe. Niższa jednak będzie także inflacja, więc sytuacja jest podobna.

Skala SRRI rozwiązań rynkowych - finanse osobiste dla świadomych 2021

Dla osób z niewielkim kapitałem, inwestujących pasywnie takie rozwiązanie funduszowe będzie miało więcej zalet niż bezpośrednie wejście na giełdę. W Polsce mamy do dyspozycji około 200 funduszy akcyjnych, a całą ich listę możecie zobaczyć tutaj Rok 2020 był rokiem pod znakiem pandemii, jednak rynki finansowe wsparte przez banki centralne wytrzymały presję. Paradoksalnie wyniki były równie dobre co przed laty, a w niektórych przypadkach nawet lepsze. Z 200 dostępnych funduszy akcyjnych ponad 50 z nich zarobiło ponad 20% w skali roku po potrąceniu kosztów. Jeśli chodzi o wyniki ujemne, nieco mniej niż 40 funduszy odniosło stratę w ciągu ostatnich 12 miesięcy Część z tych podmiotów było funduszami typu Short(grające na spadki), oraz takich które były likwidowane lub poddawane restrukturyzacji. Mimo iż wyniki przedstawione są po kosztach zarządzania warto się na nich skupić i zestawić opłaty z innymi możliwościami. Pierwszym pewnym czynnikiem w jakiejkolwiek inwestycji są jej koszty.

Co przyniesie najbliższy czas?

Polska gospodarka zmalała nieco w 2020 roku, jednak możemy przewidywać, że w ciągu najbliższego roku lub dwóch uda nam się odzyskać status quo. To co nas czeka to duże pieniądze które będą spływać do Polski. Jeśli chodzi o konkretne liczby to 257 mld zł z funduszu odbudowy, około 15 mld zł z PPK mimo niskiej partycypacji oraz uwolnienie potencjału OFE w którym zgromadzone jest 160 mld zł. To ponad 400 mld zł, a to połowa obecnej kapitalizacji Polskiej giełdy. Oczywiście nie wszystkie środki tam trafią, jednak na pewno będzie to znacząca ich część. W skrócie polska gospodarka nie straciła, a zacznie zyskiwać duże fundusze które skutecznie dokapitalizują polską giełdę.

Problemy zachodu skłaniają także inwestorów zagranicznych do pozyskiwania alternatywnych rynków. Zagraniczny kapitał w przypadku polskiej gospodarki który może uznać za małą egzotykę będzie opierał się na wskaźnikach takich jak bezrobocie, inflacja czy PKB. Wszystkie z nich są na poziomie wskazującym na perspektywy oraz stabilność. Problem niedokapitalizowania Polskiej giełdy może się w najbliższym czasie rozwiązań, a to przełoży się na wysokie zyski.

Jak i gdzie rozpocząć przygodę z inwestowaniem?

Na koniec istotne pytanie. Jak i gdzie inwestować? Tak aby oprócz wykresów i odczytów mieć także wsparcie specjalisty oraz narzędzia zwiększające prawdopodobieństwo naszego sukcesu. Jest to miejsce, gdzie bezpiecznie, szybko i bez dodatkowych prowizji można ulokować środki. Zarówno analiza profilu inwestycyjnego jak i dostęp do platformy inwestycyjnej jest możliwa dla osób z którymi współpracuję. Zarówno w zakresie inwestycji, ale także kredytów, podatków czy ubezpieczeń. Wiele z tych tematów łączy się ze sobą i największą wartość ma holistyczne spojrzenie na te tematy.

Platforma posiada szereg funkcjonalności, między innymi:

 • Pełen podgląd do historii transakcji oraz kalkulacji kosztów (opłata jednorazowa, opłaty bieżące, koszty transakcyjne, koszty dodatkowe).
 • Natychmiastowy dostęp do inwestycji w ramach rejestrów zwykłych, co oznacza pełną transakcyjność (nabycie, zamiana, umorzenie) oraz podgląd wartości aktywów (w tym także tych aktywów zgromadzonych w ramach IKE/IKZE).
 • Dostęp do struktury swoich inwestycji w portfelu wg klasy aktywów i ponoszonego ryzyka co daje pełen obraz ekspozycji na ryzyko
 • Wyselekcjonowane fundusze polskie i zagraniczne
 • Brak opłat za pośrednictwo, platforma jest bezpłatna

Więcej informacji

Inteligentne mnożenie oszczędności to niezwykle istotny element zarządzania finansami prywatnymi. W obecnych czasach – ze względu na inflację – nie podejmowanie kroków to również decyzja, która w dłuższe perspektywie może stanowić różnicę pomiędzy komfortowym życiem a przeżyciem.

Jeżeli masz pytanie – pozostajemy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z autorem artykułu aby skonsultować podejmowane kroki.

Zapytaj autora

 •  nie pobieramy opłaty
 •  nie spamujemy
 •  nie sprzedajemy danych

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

Dziękujemy!

11 + 2 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

 •  nie sprzedajemy danych
 •  nie spamujemy
 •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

10 + 7 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

 •  nie sprzedajemy danych
 •  nie spamujemy
 •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

10 + 9 =

Czy wchodzimy w techniczną recesję?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej

WIBOR – czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?


Kredyt – większy wkład własny, czy środki na wykończenie?

Jak zaaranżować elementy kredytu, aby w naszym indywidualnym przypadku przyniosły nam maksymalną korzyść przy najmniejszym możliwym ryzyku?