fbpx
Reforma OFE – co nas czeka? (aktualizacja marzec 2021)
Nie w czerwcu 2020 r., ale ostatecznie rok później - 1 czerwca 2021 rozpocznie się proces likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i przekazanie zgromadzonych w nich pieniędzy bądź na prywatne IKE lub do ZUS. Czas na decyzję - 2 sierpnia 2021 r. Tak zdecydował we wtorek 2 marca 2021 r. rząd, kierując nowy projekt ustawy do Sejmu.

Informacje podstawowe

Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), czyli tzw. II filar to element, który miał stanowić dodatkowe zabezpieczenie w postaci inwestycji kapitałowych.

W 2013 roku zapadła decyzja o odebraniu Polakom 51% środków zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jednocześnie obniżono wielkość składki, którą można było odprowadzać na OFE z 7,3% na 2,3%, a sama składka przestała być obowiązkowa i dalsze uczestnictwo wymagało pisemnej deklaracji.

Od 2021 roku w ramach wymaganych składek odprowadzanych z wynagrodzenia brutto całkowicie znika OFE. Oznacza to, że oficjalny II filar przestaje istnieć, a całość składki – 19,52% od tej pory powędruje do I filaru – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany wartości OFE na przestrzeni czasu - Finanse Dla Świadomych

Harmonogram po zmianach w 2021

Harmonogram zmian OFE w 2021 - Finanse dla świadomych

Już latem 2021 staniemy przed kolejną decyzją dotyczącą naszych środków zdeponowanych na OFE. Od rządu otrzymaliśmy dwie możliwości – lekko zmodyfikowaną formę rozwiązania IKE (Indywidualne konto emerytalne), które ma stanowić substytut II filaru (jednak bez możliwości dalszego zasilania) lub druga opcja – w formie deklaracji przekierowanie naszych środków do I filaru, czyli ZUS.

Dla osób posiadających rodziny istotnym atutem IKE może być dziedziczenie środków przez najbliższych – zarówno w przypadku śmierci przed jak i na emeryturze. Dla singli ważnym benefitem wyboru ZUS może okazać się waloryzacja środków i stranszowanie do końca życia.

Jakie mamy opcje?

Harmonogram zmian OFE w 2021 - Finanse dla świadomych

Ile środków posiadasz na OFE?

Zacznijmy od tego, że konieczna będzie wiedza, które towarzystwo obsługuje nasze środki w ramach OFE. Jeżeli nie pamiętamy nazwy (najczęściej było to przy rozpoczynaniu / zmianie miejsca pracy), możemy to odczytać z listów, które towarzystwo powinno nam przesyłać na adres korespondencyjny lub logując się profilem zaufanym na internetowy serwis ZUS. Cała procedura sprawdzenia środków OFE –  Więcej tutaj

Krok 1: Kto zarządza Twoim OFE?

Do serwisu internetowego ZUS możemy zalogować się tutaj: ZUS NPI ( https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi )

Mamy kilka różnych opcji na zalogowanie się do portalu:

 1. Jeżeli posiadamy już profil PUE – podajemy login i hasło.
 2. Uniwersalny Profil Zaufany
 3. Poprzez przekierowanie do systemu bankowego i weryfikację naszej osoby w serwisie bankowym. Po poprawnej autoryzacji, zostaniemy przekierowani spowrotem do portalu ZUS.

 

Po poprawnym zalogowaniu się do serwisu, w prawym górnym rogu będziemy mieli 3 zakładki (domyślnie otwarta jest zakładka Ogólna). Wybieramy drugą zakładkę – Ubezpieczony.

Pokażą nam się nowe opcje w panelu po lewej stronie. Wśród nich znajdziemy OFE, które należy wybrać.

Po załadowaniu się widoku, powinna pokazać się nazwa Towarzystwa, które zarządza naszymi środkami. W Polsce dostępnych jest/było 13 towarzystw, o czym poniżej.

Krok 2: Logowanie do systemu operatorów OFE

Krok 3: Aktualna wartość jednostek OFE

Ilość posiadanych jednostek uczestnictwa należy przemnożyć przez ich aktualną wartość. Jeden z rankingów notowań funduszy OFE można znaleźć na portalu analizy.pl – TUTAJ . Wartość pojedynczej jednostki uczestnictwa znajduje się w pierwszej kolumnie po nazwie towarzystwa PTE.

Po kliknięciu w interesujący nas fundusz, możliwe będzie prześledzenie historii wartości jednostek i pozyskanie dodatkowych informacji o funduszu.

Więcej informacji

System emerytalny w Polsce bez przerwy ewoluuje. Dowiedz się o aktualnych zmianach, możliwościom efektywniejszego oszczędzania emerytalnego i wiele więcej w segmencie poświęconym komfortowi emerytalnemu lub porozmawiaj z autorem tekstu na czacie.

Zapytaj autora

 •  nie pobieramy opłaty
 •  nie spamujemy
 •  nie sprzedajemy danych

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

 •  nie sprzedajemy danych
 •  nie spamujemy
 •  100% bezpłatnie

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

 •  nie sprzedajemy danych
 •  nie spamujemy
 •  100% bezpłatnie

12 + 15 =

Czy wchodzimy w techniczną recesję?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej

WIBOR – czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?


Kredyt – większy wkład własny, czy środki na wykończenie?

Jak zaaranżować elementy kredytu, aby w naszym indywidualnym przypadku przyniosły nam maksymalną korzyść przy najmniejszym możliwym ryzyku?