Informacje podstawowe
Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), czyli tzw. II filar to element, który miał stanowić dodatkowe zabezpieczenie w postaci inwestycji kapitałowych.
W 2013 roku zapadła decyzja o odebraniu Polakom 51% środków zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jednocześnie obniżono wielkość składki, którą można było odprowadzać na OFE z 7,3% na 2,3%, a sama składka przestała być obowiązkowa i dalsze uczestnictwo wymagało pisemnej deklaracji.
Od 2021 roku w ramach wymaganych składek odprowadzanych z wynagrodzenia brutto całkowicie znika OFE. Oznacza to, że oficjalny II filar przestaje istnieć, a całość składki – 19,52% od tej pory powędruje do I filaru – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Harmonogram po zmianach w 2021
Już latem 2021 staniemy przed kolejną decyzją dotyczącą naszych środków zdeponowanych na OFE. Od rządu otrzymaliśmy dwie możliwości – lekko zmodyfikowaną formę rozwiązania IKE (Indywidualne konto emerytalne), które ma stanowić substytut II filaru (jednak bez możliwości dalszego zasilania) lub druga opcja – w formie deklaracji przekierowanie naszych środków do I filaru, czyli ZUS.
Dla osób posiadających rodziny istotnym atutem IKE może być dziedziczenie środków przez najbliższych – zarówno w przypadku śmierci przed jak i na emeryturze. Dla singli ważnym benefitem wyboru ZUS może okazać się waloryzacja środków i stranszowanie do końca życia.
Jakie mamy opcje?
Ile środków posiadasz na OFE?
Zacznijmy od tego, że konieczna będzie wiedza, które towarzystwo obsługuje nasze środki w ramach OFE. Jeżeli nie pamiętamy nazwy (najczęściej było to przy rozpoczynaniu / zmianie miejsca pracy), możemy to odczytać z listów, które towarzystwo powinno nam przesyłać na adres korespondencyjny lub logując się profilem zaufanym na internetowy serwis ZUS. Cała procedura sprawdzenia środków OFE – Więcej tutaj
Krok 1: Kto zarządza Twoim OFE?
Do serwisu internetowego ZUS możemy zalogować się tutaj: ZUS NPI ( https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi )
Mamy kilka różnych opcji na zalogowanie się do portalu:
- Jeżeli posiadamy już profil PUE – podajemy login i hasło.
- Uniwersalny Profil Zaufany
- Poprzez przekierowanie do systemu bankowego i weryfikację naszej osoby w serwisie bankowym. Po poprawnej autoryzacji, zostaniemy przekierowani spowrotem do portalu ZUS.
Po poprawnym zalogowaniu się do serwisu, w prawym górnym rogu będziemy mieli 3 zakładki (domyślnie otwarta jest zakładka Ogólna). Wybieramy drugą zakładkę – Ubezpieczony.
Pokażą nam się nowe opcje w panelu po lewej stronie. Wśród nich znajdziemy OFE, które należy wybrać.
Po załadowaniu się widoku, powinna pokazać się nazwa Towarzystwa, które zarządza naszymi środkami. W Polsce dostępnych jest/było 13 towarzystw, o czym poniżej.
Krok 2: Logowanie do systemu operatorów OFE
Dodatkowa wiedza – Co to jest jednostka uczestnictwa? Wytłumaczenie na Wikipedia.org
Niestety nie każde towarzystwo otwartych funduszy emerytalnych ma swój indywidualny portal obsługi klienta OFE. W miarę możliwości, pod nazwami towarzystw umieściłem link do serwisu / strony, która ułatwi uzyskanie informacji, jaka ilość jednostek została zgromadzona na naszym rachunku.
- MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA (wcześniej Amplico Life)
- Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA
- Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA
- AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA
- Powszechne Towarzystwo Emerytalne Polsat SA
- Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz SA
- Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva BZ WBK SA (wcześniej Commercial Union)
- Powszechne Towarzystwo Emerytalne Warta SA (zarządzanie przejęte przez PTE Allianz SA)
- AEGON Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA (wcześniej Nordea)
- PZU Złota Jesień – Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU SA
- Pekao Pioneer Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA (przejęte przez PTE PZU SA)
- PKO BP Bankowy Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA
- Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA
Krok 3: Aktualna wartość jednostek OFE
Ilość posiadanych jednostek uczestnictwa należy przemnożyć przez ich aktualną wartość. Jeden z rankingów notowań funduszy OFE można znaleźć na portalu analizy.pl – TUTAJ . Wartość pojedynczej jednostki uczestnictwa znajduje się w pierwszej kolumnie po nazwie towarzystwa PTE.
Po kliknięciu w interesujący nas fundusz, możliwe będzie prześledzenie historii wartości jednostek i pozyskanie dodatkowych informacji o funduszu.
Więcej informacji
System emerytalny w Polsce bez przerwy ewoluuje. Dowiedz się o aktualnych zmianach, możliwościom efektywniejszego oszczędzania emerytalnego i wiele więcej w segmencie poświęconym komfortowi emerytalnemu lub porozmawiaj z autorem tekstu na czacie.
Zapytaj autora
- nie pobieramy opłaty
- nie spamujemy
- nie sprzedajemy danych
Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.
Zapytaj autora
Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.
- nie sprzedajemy danych
- nie spamujemy
- 100% bezpłatnie
Zapytaj autora
Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.
- nie sprzedajemy danych
- nie spamujemy
- 100% bezpłatnie