fbpx
Ubezpieczenie – co warto wziąć pod uwagę przy obliczeniach
Ubezpieczenie to ważna część bezpieczeństwa finansowego. Jak zadbać o to, aby suma była adekwatnie dopasowana do naszych potrzeb?

Rzeczywista rola ubezpieczeń

Celem ubezpieczeń jest transfer ryzyka – z ciążącego na naszych finansach / rodzinie, na towarzystwo ubezpieczeniowe. Ma to zwłaszcza sens, gdy nasze finanse są zupełnie nieprzygotowane na poniesienie sporych kosztów powrotu do zdrowia, a ryzyko wystąpienia takiej sytuacji ma zwiększone prawdopodobieństwo (wykonywany zawód, hobby itp.).

Jak zadbać o to, aby suma była adekwatnie dopasowana do naszych potrzeb?

Warto uwzględnić

  • dysproporcja w zarobkach – podejmując decyzję o małżeństwie (lub innej formie relacji długofalowej), cele i plany dwóch osób zamieniane są na wspólne cele do zrealizowania. Najczęściej do zrealizowania celów w obranym okresie czasu potrzebne będą dwie osoby. W dzisiejszych czasach nadal często można spotkać rodziny z (mogłoby się podejrzewać archaicznym) podziałem obowiązków, gdzie częścią materialną w znacznym stopniu opiekuje się jedna z osób. Zabezpieczenie skromniej zarabiającego lub w ogóle nie zatrudnionego współmałżonka ma szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w strukturze naszych wydatków zdecydowaną większość stanowią koszty związane z podstawowym utrzymaniem miesięcznym.

 

  • zaciągnięte zobowiązania – wykorzystanie kredytów w celu osiągnięcia celów szybciej jest bardzo popularne nie tylko w Polsce. Warto pamiętać o tym, że w przypadku śmierci suma zobowiązań spada na współmałżonka i/lub dzieci. Brak odpowiedniej zdolności kredytowej współmałżonka może skończyć się wypowiedzeniem kredytu i utratą majątku. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, warto tu również uwzględnić kredyty inwestycyjne.

 

  • poziom oszczędności / majątku – zwłaszcza osoby, które zgromadziły niewielkie oszczędności (bądź do tej pory nie udało im się w ogóle zgromadzić poduszki finansowej) powinny zabezpieczyć polisą dotyczące ich ryzyko. W takiej sytuacji jeden, nawet niewielki wydatek może spowodować poważne zagrożenie dla płynności finansowej, a w cięższych przypadkach nawet spiralę zadłużenia.

 

  • wychowanie dzieci – utrzymanie pociech to spory koszt. Szacuje się, że do momentu zakończenia studiów statystyczna rodzina wydaje ponad 300 tys. zł na przygotowanie dziecka w dorosłość. Pełna wartość dotacji 500+ to ok. 108 tys. zł. W przypadku utraty żywiciela rodziny, takie koszty mogą być ciężkie do udźwignięcia przez jednego rodzica. Warto również wspomnieć o tym, że dalsza chęć pracy takiego rodzica może wiązać się z kosztem zatrudnienia dodatkowej opieki nad dziećmi.

Na koniec warto pamiętać o tym, że zabezpieczenie siebie oraz rodziny w młodym wieku kosztuje miesięcznie niewielką frakcję oczekiwanych kwot odszkodowania, a może w znacznym stopniu przyczynić się do bezpiecznych i przewidywalnych finansów.

Masz pytania dotyczące tematu ubezpieczeń?

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z opracowaniem tematu ubezpieczeń. Zapraszam również do skorzystania z formularza zgłoszeniowego poniżej, aby porozmawiać o Twoich indywidualnych możliwościach ubezpieczeniowych.

 

Piotr Kruczek

Skonsultuj się

Kontaktując się, akceptujesz Politykę Prywatności.

8 + 10 =

Nowy Ład – Poradnik podatkowy dla przedsiębiorców – maj 2021

Nie milkną echa ogłoszonego w sobotę Nowego Ładu. Niestety po raz kolejny najmocniej dostanie się przedsiębiorcom. Dla kogo zmiany będą najbardziej dotkliwe? Jak nie stać się ofiarą nowych zmian podatkowych? W tym wpisie poruszamy kilka praktycznych aspektów prowadzenia działalności w nowych czasach.

Ranking kredytów hipotecznych – maj 2021

Który kredyt hipoteczny jest najlepszy w maju 2021? Do wyselekcjonowania najlepszych ofert posłużyliśmy się 74 ofertami z 13 wiodących banków w Polsce. Sprawdź, w których bankach kredyty są najtańsze, a w których najdroższe. Oto rzetelny ranking kredytów hipotecznych, zawierający szczegółowy wykaz najważniejszych parametrów.

Ranking kredytów hipotecznych – kwiecień 2021

Który kredyt hipoteczny jest najlepszy w kwietniu 2021? Do wyselekcjonowania najlepszych ofert posłużyliśmy się 74 ofertami z 13 wiodących banków w Polsce. Sprawdź, w których bankach kredyty są najtańsze, a w których najdroższe. Oto rzetelny ranking kredytów hipotecznych, zawierający szczegółowy wykaz najważniejszych parametrów.

Erozja oszczędności pracujących Polaków – co zrobić, aby ocalić swoje pieniądze w 2021/2022?

Walka z inflacją – pod takim znakiem dla pracujących Polaków (od najniższych stanowisk po stanowiska zarządcze) minie rok 2021. Ten artykuł to poradnik jak w paru krokach zrozumieć co będzie działo się z pieniędzmi w najbliższym czasie i przede wszystkim jak się przed tym ochronić.