fbpx
Ubezpieczenie – co warto wziąć pod uwagę przy obliczeniach
Ubezpieczenie to ważna część bezpieczeństwa finansowego. Jak zadbać o to, aby suma była adekwatnie dopasowana do naszych potrzeb?

Rzeczywista rola ubezpieczeń

Celem ubezpieczeń jest transfer ryzyka – z ciążącego na naszych finansach / rodzinie, na towarzystwo ubezpieczeniowe. Ma to zwłaszcza sens, gdy nasze finanse są zupełnie nieprzygotowane na poniesienie sporych kosztów powrotu do zdrowia, a ryzyko wystąpienia takiej sytuacji ma zwiększone prawdopodobieństwo (wykonywany zawód, hobby itp.).

Jak zadbać o to, aby suma była adekwatnie dopasowana do naszych potrzeb?

Warto uwzględnić

 • dysproporcja w zarobkach – podejmując decyzję o małżeństwie (lub innej formie relacji długofalowej), cele i plany dwóch osób zamieniane są na wspólne cele do zrealizowania. Najczęściej do zrealizowania celów w obranym okresie czasu potrzebne będą dwie osoby. W dzisiejszych czasach nadal często można spotkać rodziny z (mogłoby się podejrzewać archaicznym) podziałem obowiązków, gdzie częścią materialną w znacznym stopniu opiekuje się jedna z osób. Zabezpieczenie skromniej zarabiającego lub w ogóle nie zatrudnionego współmałżonka ma szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w strukturze naszych wydatków zdecydowaną większość stanowią koszty związane z podstawowym utrzymaniem miesięcznym.

 

 • zaciągnięte zobowiązania – wykorzystanie kredytów w celu osiągnięcia celów szybciej jest bardzo popularne nie tylko w Polsce. Warto pamiętać o tym, że w przypadku śmierci suma zobowiązań spada na współmałżonka i/lub dzieci. Brak odpowiedniej zdolności kredytowej współmałżonka może skończyć się wypowiedzeniem kredytu i utratą majątku. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, warto tu również uwzględnić kredyty inwestycyjne.

 

 • poziom oszczędności / majątku – zwłaszcza osoby, które zgromadziły niewielkie oszczędności (bądź do tej pory nie udało im się w ogóle zgromadzić poduszki finansowej) powinny zabezpieczyć polisą dotyczące ich ryzyko. W takiej sytuacji jeden, nawet niewielki wydatek może spowodować poważne zagrożenie dla płynności finansowej, a w cięższych przypadkach nawet spiralę zadłużenia.

 

 • wychowanie dzieci – utrzymanie pociech to spory koszt. Szacuje się, że do momentu zakończenia studiów statystyczna rodzina wydaje ponad 300 tys. zł na przygotowanie dziecka w dorosłość. Pełna wartość dotacji 500+ to ok. 108 tys. zł. W przypadku utraty żywiciela rodziny, takie koszty mogą być ciężkie do udźwignięcia przez jednego rodzica. Warto również wspomnieć o tym, że dalsza chęć pracy takiego rodzica może wiązać się z kosztem zatrudnienia dodatkowej opieki nad dziećmi.

Na koniec warto pamiętać o tym, że zabezpieczenie siebie oraz rodziny w młodym wieku kosztuje miesięcznie niewielką frakcję oczekiwanych kwot odszkodowania, a może w znacznym stopniu przyczynić się do bezpiecznych i przewidywalnych finansów.

Masz pytania dotyczące tematu ubezpieczeń?

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z opracowaniem tematu ubezpieczeń. Zapraszam również do skorzystania z formularza zgłoszeniowego poniżej, aby porozmawiać o Twoich indywidualnych możliwościach ubezpieczeniowych.

 

Piotr Kruczek

Zapytaj autora

 •  nie pobieramy opłaty
 •  nie spamujemy
 •  nie sprzedajemy danych

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

Dziękujemy!

10 + 2 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

 •  nie sprzedajemy danych
 •  nie spamujemy
 •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

3 + 13 =

Zapytaj autora

Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.

 •  nie sprzedajemy danych
 •  nie spamujemy
 •  100% bezpłatnie

Dziękujemy!

12 + 11 =

Czy wchodzimy w techniczną recesję?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej

WIBOR – czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?


Kredyt – większy wkład własny, czy środki na wykończenie?

Jak zaaranżować elementy kredytu, aby w naszym indywidualnym przypadku przyniosły nam maksymalną korzyść przy najmniejszym możliwym ryzyku?