fbpx
Jak nie być statystycznym Polakiem – czyli o tym, jak popełniać mniej błędów w finansach
Na początek kilka bolesnych faktów, z którymi większość czytających ten artykuł osób będzie musiało się zmierzyć: statystyczny Polak nie dba o swoje finanse, nie planuje krótko- i długoterminowych wydatków (bądź robi to, ale w sposób niewłaściwy) i na ogół nie posiada żadnych oszczędności. Wykazuje się nadmiernym konsumpcjonizmem oraz brakiem jasno zdefiniowanych celów finansowych, co potęguje jego niepokój i wpędza w pułapkę, z której zazwyczaj nie potrafi się uwolnić. A w sytuacji, w której odpowiada nie tylko za siebie, ale również swoich najbliższych – lekceważy prawidłową higienę finansową odznaczając się skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Teraz załóżmy, że przeczytałeś tekst do tego momentu. Jeżeli nadal tu jesteś i przede wszystkim – chcesz dalej zostać, to uczyniłeś właśnie pierwszy, znaczący krok ku zmianie swojego życia finansowego na lepsze. W tym krótkim poradniku pokażę Ci kilka uniwersalnych zasad, które nadadzą właściwy kierunek Twoim działaniom i pomogą ustrzec się błędów. Pamiętaj jednak, że nie jest to gotowa recepta na sukces i nic nie wydarzy się bez Twojego zaangażowania i rzetelnego podejścia do tematu. Od czego zatem zacząć?

  1. Zdefiniuj finansowe cele

Jedną z najważniejszych zasad, od której tak naprawdę powinieneś rozpocząć uzdrawianie swojego portfela, jest wyznaczenie indywidualnych celów finansowych. Podstawową rolę odegrają tutaj koncentracja, racjonalne podejście i przede wszystkim – konsekwencja w dążeniu do uzyskania zamierzonych efektów.

Podziel swoje cele na krótko- i długoterminowe. Zdefiniuj te, które są dla Ciebie najważniejsze i zacznij je realizować. Wiem, że to niełatwe, dlatego spróbuję Ci pomóc:

Wyobraź sobie, że planujesz kupno mieszkania w perspektywie 2 lat i jest to Twój cel krótkoterminowy. Już teraz wiadomo, że będziesz potrzebował gotówki, którą przeznaczysz na wkład własny (minimum 10% wartości nieruchomości). Zwizualizuj sobie, jakie kroki przez cały ten okres podejmiesz, aby w momencie zakupu „wymarzonych czterech ścian” nie stanąć nad przepaścią. Pomyśl gdzie ulokujesz swoje pieniądze tak, by kapitał nie tylko się gromadził, ale również realnie pomnażał!

  1. Analizuj swoje wydatki i nie żyj ponad stan

Wydawanie pieniędzy, których nie masz, na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Brzmi znajomo, prawda? Długi konsumenckie – bo chyba tak roboczo można je nazwać – są nie tylko największym, ale również najbardziej niebezpiecznym i brutalnym wrogiem na drodze do finansowej wolności i poczucia bezpieczeństwa. Drenują Twój portfel w sposób pozbawiony wszelkich skrupułów i z nadzwyczaj dużą skutecznością pozbawiają Cię ciężko zarobionych pieniędzy. Analizuj swoje wydatki i nie rób nieprzemyślanych zakupów ulegając emocjom. Kalkuluj i podchodź do wszystkiego „na chłodno”.

Czynnością, która absolutnie przyda Ci się w kontekście walki o zdrowe finanse, jest prowadzenie budżetu domowego. Może się bowiem okazać, że bez takiego „namacalnego” rozliczenia będzie Ci bardzo ciężko znaleźć dziurę, przez którą ucieka Twoja gotówka.

  1. Zbuduj oszczędności

Prawdopodobnie nikogo nie muszę przekonywać, jak ważny element finansowego życia stanowią oszczędności. Co do zasady – nie ma jednej, stałej, z góry określonej kwoty, która zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. Każdy człowiek jest inny i ma różne potrzeby. Prostym wyznacznikiem mogą okazać się Twoje miesięczne dochody i ponoszone koszty. Nie jest to reguła, jednak przyjmuje się, że poduszka finansowa powinna równać się SUMIE sześciu miesięcznych wydatków. Mówiąc prościej – powinieneś odłożyć tyle, by w razie nieprzewidzianych okoliczności (choroba, utrata pracy itp.) móc bez przeszkód utrzymywać siebie (i opcjonalnie Twoją rodzinę) przez sześć kolejnych miesięcy.

  1. Zaufaj doradcy

Ostatni punkt w zestawieniu na pierwszy rzut oka wydaje się nieoczywisty. Ludzie na ogół nie mają zaufania do przedstawicieli instytucji finansowych, najczęściej z powodu przykrych doświadczeń z przeszłości.

Z pełną świadomością mogę jednak powiedzieć, że skuteczny i przede wszystkim uczciwy doradca może okazać się doskonałym przewodnikiem po skomplikowanym świecie finansów. Taki specjalista już na pierwszym spotkaniu zaplanuje z Tobą budżet, pomoże zdefiniować krótko- i długoterminowe cele, przedstawi korzystne rozwiązania, a nawet zoptymalizuje Twoje umowy!

Jeżeli wciąż się wahasz – spróbuj. To nic Cię nie kosztuje, a możesz realnie wiele zyskać.

Czy wchodzimy w techniczną recesję?

Ostatnie informacje o kwartalnym spadku PKB o 2.3% to zapowiedź technicznej recesji. Odczyty są znacząco gorsze niż oczekiwania. Wchodzimy w kolejną fazę cyklu. Co to oznacza dla polskiego inwestora?

Kredyt hipoteczny – wysokość WIBOR a odsetki w racie kredytowej

WIBOR – czym jest, jakie jest jego powiązanie ze stopami procentowymi i dlaczego jest tak istotny w Twoim kredycie?

Kredyt hipoteczny – kalkulator internetowy vs. indywidualna kalkulacja z doradcą

Kredyt to kilkanaście parametrów które decydują o jakości oferty. Jak więc znaleźć najlepszą? Dlaczego kalkulatory kredytowe oraz indywidualne wizyty w bankach nie mają sensu? Jak porównywać oferty i świadomie wybrać tą najlepszą?


Kredyt – większy wkład własny, czy środki na wykończenie?

Jak zaaranżować elementy kredytu, aby w naszym indywidualnym przypadku przyniosły nam maksymalną korzyść przy najmniejszym możliwym ryzyku?