Zabezpieczenie
zdrowia i rodziny
Fundament finansów pod kontrolą
Zabezpieczenia na wypadek utraty zdrowia jak i śmierci zwiększają przewidywalność w finansach, a co za tym idzie – bezpieczeństwo realizacji przyszłych planów i celów.
W tematyce na blogu
Sukcesja – odpowiednie zabezpieczenie w spółkach i JDG
Sukcesja w przedsiębiorstwach – jak to mądrze zrobić w różnych rodzajach spółek, a jak o to zadbać w działalności gospodarczej (JDG)
Ubezpieczenie – co warto wziąć pod uwagę przy obliczeniach
Ubezpieczenie to ważna część bezpieczeństwa finansowego. Jak zadbać o to, aby suma była adekwatnie dopasowana do naszych potrzeb?
Ubezpieczenie dla 20/30-latków – co warto rozważyć?
W jaki sposób odpowiednio się zabezpieczyć w młodym wieku? Krótkie podsumowanie, jakie ubezpieczenia warto rozważyć, a które można „pominąć”.
Co warto wiedzieć
Czy ubezpieczenie jest Ci potrzebne?
Polisy ubezpieczeniowe służą do zabezpieczenia trudnych do przewidzenia konsekwencji – utraty zdrowia (w wyniku wypadku lub choroby) lub śmierci. Każda osoba (lub rodzina) ponosi inne ryzyko, a wraz z tym ma inne potrzeby ubezpieczeniowe. Każdy może znaleźć własny, istotny powód. Dla jednego jest to spłata wszystkich kredytów i pozostawienie bliskich bez zobowiązań. Dla innego to zagwarantowanie przyszłości dziecku. Dla jeszcze kogoś innego zapewnienie sobie leczenia w najlepszych klinikach w razie zaistnienia choroby. Najlepsze ubezpieczenie jest więc takie, które zagwarantuje pokrycie towarzyszącego nam zagrożenia.
Czy zastanawiałeś się, do której grupy należysz?
Z perspektywy czasu (i wielu przebytych konsultacji) podejście Polaków do tematu zabezpieczenia własnych finansów i rodziny mogę podzielić na 4 grupy:
- czekający, aż „nic się nie wydarzy” – nie posiadamy ubezpieczenia. Suma oszczędności nie pozwoli nam na pokrycie zagrażających nam ryzyk, więc liczymy, że los nas oszczędzi.
- posiadający niezweryfikowane ubezpieczenie – posiadamy ubezpieczenie (najczęściej grupowe), którego warunki nie są nam dobrze znane. Zwłaszcza w tańszych polisach ryzyko braku wypłaty jest bardzo duże, a co za tym idzie – efekt jest podobny do braku zabezpieczenia.
- pokrywający koszty z oszczędności – zakładamy, że w razie potrzeby ocalą nas oszczędności (z reguły gromadzone w zupełnie innym celu). Często uzbierane kwoty nie są wystarczające na pokrycie większych kosztów chorób lub rehabilitacji.
- posiadający zweryfikowane ubezpieczenie – świadomie podjęta decyzja oparta na analizie istniejącego ryzyka i oszacowaniem potrzebnych sum zabezpieczenia. Umowa aktualizowana w czasie wraz ze zmianą zapotrzebowania.
Czy stać Cię na brak ubezpieczenia?
Każdy Polak w ramach wymaganych składek od wynagrodzenia pokryty jest ochroną Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W rzeczywistości – to tylko teoretyczny przywilej. Słaba jakość świadczeń, niekończące się kolejki do specjalistów i ograniczenia refundacji zabiegów i leków powodują, że chcąc zagwarantować sobie powrót do sprawności, coraz częściej decydujemy się na organizację leczenia na własną rękę. A to kosztuje. Każdy wypadek / choroba wymaga innego leczenia i nakładów finansowych. Dla ułatwienia, można wskazać sumy, które w ok. 90% przypadków powinny wystarczyć do przeprowadzenia leczenia i skutecznej rehabilitacji umożliwiającej powrót do pracy. Precyzyjne dopasowanie ubezpieczenia wymaga indywidualnych kalkulacji.
Szacunkowe koszty związane z powrotem do sprawności fizycznej po groźniejszym wypadku
Koszt prywatnego leczenia poważnego zachorowania (m.in. nowotwory) przy użyciu nowoczesnych rozwiązań
Koszt powrotu do zdrowia po groźniejszym wypadku (powrot do sprawności po ok. 90% kontuzji)
Szacunkowy koszt prywatnego leczenia poważnego zachorowania (m.in. nowotwory)
Posiadam wystarczająco duże oszczędności
Czasami można spotkać wśród Polaków (zwłaszcza tych z większą sumą oszczędności – np. przekraczającą kwotę 500 tys. zł), że ubezpieczenia są im niepotrzebne, ponieważ posiadają odpowiednie zabezpieczenie w formie gotówki. Oczywiście – spory kapitał dostępny w każdej chwili jest elementem budującym poczucie bezpieczeństwo, jednak w zdecydowanej większości przypadków – tak duża poduszka bezpieczeństwa często prowadzi do większych konsekwencji ze względu na wytrącającą się wartość pieniądza w czasie (zwłaszcza na rozwiązaniach bankowych) aniżeli całoroczny koszt ubezpieczeń na odpowiednie, a nawet większe kwoty.
Warto również zadać sobie pytanie, czy oszczędzane przez lata pieniądze chcielibyśmy wydać na taki cel wiedząc, że obok jest zdecydowanie tańsza alternatywa).
Ubezpieczenia. Świadomiej.
1. Różne potrzeby, różne polisy
Domeną słabo dobranych polis jest to, że przepłacamy za niedotyczące nas zagrożenia lub świadczenia socjalne, natomiast w istotnych dla nas kwestiach ryzyko nie jest w pełni pokryte. Precyzyjna analiza potrzeb jest tutaj kluczem do uzyskania adekwatnego ubezpieczenia po przystępnej wysokości składki.
Utrata życia
wypłata odszkodowania rodzinie
spłata zobowiązań (np. kredytów)
zagwarantowanie przyszłości dzieci
pokrycie roszczeń pracowników*
repatriacja zwłok
Poważne zachorowania
wypłata odszkodowania
pokrycie kosztów leczenia
organizacja operacji w UE
profesjonalna opieka
przeszczep organów
druga diagnoza
Nieszczęśliwy wypadek
wypłata odszkodowania
organizacja procesu leczenia
koszty operacji i rehabilitacji
niezdolność do pracy
renta inwalidzka
świadczenia szpitalne
Inne
koszty stomatologiczne
prywatna opieka medyczna
badania diagnostyczne
borelioza
hashimoto
cukrzyca
Utrata życia
wypłata odszkodowania rodzinie
spłata zobowiązań (np. kredytów)
zagwarantowanie przyszłości dzieci
pokrycie roszczeń pracowników*
repatriacja zwłok
Nieszczęśliwy wypadek
wypłata odszkodowania
organizacja procesu leczenia
koszty operacji i rehabilitacji
niezdolność do pracy
renta inwalidzka
świadczenia szpitalne
Poważne zachorowania
wypłata odszkodowania
pokrycie kosztów leczenia
organizacja operacji w UE
profesjonalna opieka
przeszczep organów
druga diagnoza
Inne
koszty stomatologiczne
prywatna opieka medyczna
badania diagnostyczne
borelioza
hashimoto
cukrzyca
2. Suma ubezpieczenia
Niestety w ciągu dalszym wiele polis jest sporządzanych bez gruntownej analizy ryzyka, a sumy ubezpieczenia są przypadkowymi wartościami wynikającymi z oczekiwanej składki.
3. Zakres
Kolejnym, niezwykle istotnym elementem, który decyduje o skuteczności posiadanego ubezpieczenia jest jego zakres. Enigmatyczne sformułowania tj. poważne choroby, inwalidztwo znajdują swoje doprecyzowanie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Ile chorób wchodzi w skład polisy? Kiedy towarzystwo zaklasyfikuje Twój uszczerbek na zdrowiu jako inwalidztwo, a kiedy orzeknie niezdolność do pracy?
4. Zawężenia i wyłączenia odpowiedzialności
Warto zadać sobie pytanie – ile warta jest polisa, która w sytuacji wystąpienia zdarzenia, nie wypłaci nam odszkodowania? Niestety wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa są najczęstszym powodem braku wypłaty świadczenia. Występują one w różnych formach – m.in. zawężenia definicji, wykluczenia konkretnych zdarzeń masowych lub np. ograniczenia terytorialne.
Polisa uszyta na miarę
Skonsultuj swoją polisę
Do końca 2020 roku przeanalizowaliśmy dla naszych klientów 138 unikalnych ofert / polis – od rozwiązań grupowych wiodących firm polskich (m.in. PZU, Warta) aż po specjalistyczne zabezpieczenia dla profesjonalistów oferowane przez zagraniczne towarzystwa (m.in. Prudential, Lloyd’s, Leadenhall, Wiener).
Wierzymy, że świadomość własnej polisy to klucz do bezpiecznego planowania finansów. Usługę gruntownego sprawdzenia polisy udostępniamy naszym czytelnikom w 100% bezpłatnie.
Analiza ryzyka
Porozmawiamy o Twoich potrzebach
Zweryfikujemy dotychczasowe polisy
Czy są odpowiednie i czy nie przepłacasz
Porównamy warunki z innymi polisami
Pełny przegląd ofert na rynku i analiza warunków
Otrzymasz wskazówki
Rekomendacje rozwiązań dla Twoich potrzeb
Analiza ryzyka
Porozmawiamy o Twoich potrzebach
Zweryfikujemy dotychczasowe polisy
Sprawdzimy, czy są odpowiednie i czy nie przepłacasz
Sprawdzę możliwości ulepszenia
Pełny przegląd ofert na rynku
Masz pytanie?
Nasza gwarancja. Twoje bezpieczeństwo.
- nie sprzedajemy danych
- nie spamujemy
- 100% indywidualna analiza
Wszelkie materiały i opracowania graficzne są własnością intelektualną autora strony. Kopiowanie, modyfikowanie i udostępnianie bez pisemnego zezwolenia autora jest niedozwolone.