fbpx

Reforma
II filaru – OFE

2022/2023

Najprawdopodobniej już w 2021 roku Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) przestaną istnieć, a wraz z nimi ważna część naszego zabezpieczenia na późniejsze lata.

Co stanie się z pieniędzmi, które przez wiele lat były nam pobierane z wynagrodzenia brutto?

Co z tym OFE?

WAŻNE: Prace legislacyjne nad ustawą przyjętą przez Sejm 13 lutego 2020 roku, która zakładała przeniesienie środków z OFE na IKE lub do ZUS, zostały wstrzymane na bliżej nieokreślony czas. Oznacza to, że Otwarte Fundusze Emerytalne działają na niezmienionych zasadach.

Ostatnim etapem legislacji przed wybuchem epidemii było przekazanie ustawy z Senatu do Sejmu. Obecnie nie ma oficjalnych komunikatów, które wskazywałyby terminy podjęcia dalszych prac w Parlamencie oraz określających kształt i terminy wejścia w życie ustawy. Planowany moment przeprowadzenia transferu środków do wiosna/lato 2021 roku.

Koniec OFE

Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), czyli tzw. II filar to element, który miał stanowić dodatkowe zabezpieczenie w postaci inwestycji kapitałowych.

W 2013 roku zapadła decyzja o odebraniu Polakom 51% środków zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jednocześnie obniżono wielkość składki, którą można było odprowadzać na OFE z 7,3% na 2,3%, a sama składka przestała być obowiązkowa i dalsze uczestnictwo wymagało pisemnej deklaracji.

Od 2021 roku w ramach wymaganych składek odprowadzanych z wynagrodzenia brutto całkowicie znika OFE. Oznacza to, że oficjalny II filar przestaje istnieć, a całość składki – 19,52% od tej pory powędruje do I filaru – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Decyzja w 2022/2023 roku

Już zapewne w 2022/2023 (prace trwają) staniemy przed kolejną decyzją dotyczącą naszych środków zdeponowanych na OFE. Od rządu otrzymaliśmy dwie możliwości – lekko zmodyfikowaną formę rozwiązania IKE (Indywidualne konto emerytalne), które ma stanowić substytut II filaru (jednak bez możliwości dalszego zasilania) lub druga opcja – w formie deklaracji przekierowanie naszych środków do I filaru, czyli ZUS.

Dla osób posiadających rodziny istotnym atutem IKE może być dziedziczenie środków przez najbliższych – zarówno w przypadku śmierci przed jak i na emeryturze. Dla singli ważnym benefitem wyboru ZUS może okazać się waloryzacja środków i stranszowanie do końca życia.

Reforma OFE - aktualizacja 2022 - wybór pomiędzy IKE i ZUS

Jak sprawdzić ilość środków

Zacznijmy od tego, że konieczna będzie wiedza, które towarzystwo obsługuje nasze środki w ramach OFE. Jeżeli nie pamiętamy nazwy (najczęściej było to przy rozpoczynaniu / zmianie miejsca pracy), możemy to odczytać z listów, które towarzystwo powinno nam przesyłać na adres korespondencyjny lub logując się profilem zaufanym na internetowy serwis ZUS. Więcej tutaj

 

 

Jak pomagam

Porozmawiajmy o Twoich indywidualnych planach emerytalnych

Aktualny stan

Poczynione kroki do momentu spotkania

Środki OFE

Pomogę sprawdzić środki na koncie OFE

Twoje plany

Porozmawiamy o tym, jak chcesz, aby wyglądała Twoja emerytura

Rozwiązania

Przeanalizuję dostępne możliwości i rozwiązania na rynku

Środki OFE

Pomogę sprawdzić środki na koncie OFE

Twoje plany

Porozmawiamy o tym, jak chcesz, aby wyglądała Twoja emerytura

Rozwiązania

Przeanalizuję dostępne możliwości i rozwiązania na rynku

Kontakt

Kontaktując się, akceptujesz Politykę Prywatności.

12 + 3 =

Ważne: Informacje zawarte na tej stronie mają charakter orientacyjny/poglądowy i w żadnym wypadku nie powinny być odbierane jako sugestie / doradztwo finansowe. 

Wszelkie materiały i opracowania graficzne są własnością intelektualną autora strony. Kopiowanie, modyfikowanie i udostępnianie bez pisemnego zezwolenia autora jest niedozwolone.